פינוי פסולת אלקטרונית

 

 
בעשורים האחרונים אנחנו עדים לעלייה משמעותית ובלתי נמנעת בהיקפי הפסולת האלקטרונית המצטברת במטמנות האשפה בכל רחבי הארץ. פסולת אלקטרונית מהווה בעיה בוערת מבחינה סביבתית ואקולוגית, שרמת הדחיפות שלה רק הולכת ועולה משנה לשנה.

 

 

החשיבות של פינוי פסולת אלקטרונית מבחינה אקולוגית ומבחינה חוקית

 
 
אין זה סוד שיצרני הציוד האלקטרוני בימינו דואגים מראש לייצר מוצרים שונים בעלי תוחלת חיים קצרה וכולנו נוהרים תמיד לקראת הדגם הבא והמסעיר תוך שאנו זונחים לאנחות את הדגמים הישנים ויהיו אלה הטלפונים החכמים, הטלוויזיות הביתיות או המחשבים הניידים.
האמת היא שלא באמת ניתן להאשים אותנו, שכן בדרך כלל זול יותר לרכוש מוצר חדש מאשר לדאוג לתיקון הישן. מלבד זאת, ברור וידוע לכל כי עם התיקון הראשון מתחילה סאגה של תיקונים בלתי נגמרת ולכן בדרך כלל התקלה הראשונה כבר מזמרת את שירת הברבור של המכשיר האלקטרוני.

 
 
 
פינוי פסולת בניין לאתרים מורשים
 
 
 
 

החשיבות של פינוי פסולת אלקטרונית מבחינה חוקית

 
כתוצאה מגורמים אלה ועוד רבים אחרים, פסולת אלקטרונית ממצבת אט אט את מעמדה כאחת הבעיות החמורות ביותר של העידן המודרני מבחינה אקולוגית. ראיה לכך ניתן למצוא בעובדה שאפילו במדינתנו הקטנטונת, שלא נחשבת למובילה בלשון המעטה בתחום החקיקה הסביבתית, קיימת התייחסות בחוק לנושא פינוי הפסולת האלקטרונית.
הכוונה היא ל"חוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות התשע"ב-2012", שנכנס לתוקפו ב-1 במארס 2014. בחוק זה מוגדרים הסדרים רבים הקשורים לעניין הטיפול הסביבתי בציוד אלקטרוני, מצברים וסוללות על מנת לצמצם את כמויות הפסולת האדירות שנוצרות מדי שנה בשנה. רבים לא יודעים זאת, אך עבירה על החוק עלולה לגרור לא רק קנס כספי כבד ביותר, אלא להוביל אף לשישה חודשי מאסר בפועל. קחו זאת לתשומת לבכם.

בנקודה זו יש לציין כי בחודש יוני השנה (2015) הוגשה תביעה ייצוגית נגד חברת ניופאן על כך שהפרה את החוק. סך הכול דורשים התובעים פיצויים בגובה 15 מיליון ₪ בגין כך שהחברה לא הסכימה לקבל ציוד אלקטרוני מיושן מלקוחותיה.

 

החשיבות האקולוגית של פינוי פסולת אלקטרונית

 
כל עוד הפסולת האלקטרונית לא מפונה לאתרים היודעים כיצד להתמודד עמה באופן הנכון ביותר מבחינה סביבתית, היא תשונע לאתרי הפסולת הרגילים, שלא ערוכים כמובן לטפל בה. בתסריט הפחות מוצלח, פסולת אלקטרונית עשויה אף להגיע למשחטות ברזל ואלקטרוניקה ולאתרי פסולת פיראטיים. בכל אחת מהאפשרויות הנ"ל, היקף הנזק הסביבתי הוא בל ישוער.
חשוב להבין שמוצרי האלקטרוניקה מכילים רכיבים רבים ביותר הנחשבים לרעילים בצורה בלתי רגילה. כאשר אנחנו מטמינים את הפסולת האלקטרונית במטמנות הסטנדרטיות, אנחנו מגדילים את הסיכוי לזיהום מי תהום, לזיהום האדמה ואפילו לזיהום האוויר וחשוב לתת על כך את הדעת.

לקבלת פרטים נוספים על פינוי פסולת אלקטרונית, אתם מוזמנים ליצור קשר עם אנשי המקצוע המומחים של חברת עבודות עפר אבו-ליל בטלפון מספר 072-3214594.